Představení
Předzesilovač má na papíře jednoduchý úkol: vybrat zdroj, nastavit jeho hlasitost a předat signál výkonovému zesilovači, aniž by k němu cokoli přidal nebo z něj cokoli ubral. T+A tento model postavila na výrazně vyšších provozních napětích, než je běžné, na dvou kanálech zpracovávaných odděleně od začátku až do konce a na signálové cestě zbavené všech vazebních kondenzátorů. Výsledkem je zcela analogový přístroj o hmotnosti 28 kg, který nahrazuje P 3000 HV.
Vysoké napětí u tranzistorů
Zkratka HV znamená High Voltage. Ve většině tranzistorových předzesilovačů pracují jednotlivé stupně s napětím několika desítek voltů. T+A je zde napájí napětím až 100 V. Přínos je stejný jako u elektronkového zesilovače: každý tranzistor využívá jen malou část svého pracovního rozsahu, podle značky méně než 20 %, a zůstává v oblasti, kde je jeho chování nejlineárnější. Zkreslení klesá, dynamická rezerva roste. P 3100 HV přijímá signály až do 80 V špička–špička bez ořezání, tedy výrazně nad úrovní, kterou poskytuje jakýkoli zdroj.
Obvod je zcela diskrétní, bez operačních zesilovačů (malých čipů, které sdružují celý stupeň do jedné součástky). T+A používá diferenciální kaskodová zapojení s přechodovými tranzistory řízenými polem, ručně vybíranými audio JFET. Jejich linearita vychází z topologie a výběru součástek, takže se obvod téměř zcela obejde bez celkové záporné zpětné vazby, korekčního mechanismu, který přivádí část výstupního signálu zpět na vstup.
Přímá vazba od prvního do posledního stupně
Zvenčí se P 3100 HV liší od svého předchůdce pouze označením vyrytým na čelním panelu. Rozdíly jsou uvnitř. V P 3000 HV propojovaly kvalitní kondenzátory vstupní a výstupní stupně s regulací hlasitosti. Nová deska plošných spojů kompenzuje teplotní drift tranzistorů a přesně nastavuje jejich pracovní body: signál nyní prochází stejnosměrnou vazbou, bez jediného kondenzátoru mezi vstupem, regulací hlasitosti a výstupem.
Regulaci hlasitosti a výběr zdrojů zajišťují relé s pozlacenými kontakty, utěsněná a plynotěsná, odolná vůči prachu a oxidaci. Napájení řídicí části získává vyšší výkon a lepší stínění a toroidní transformátor analogové části, již dříve velkoryse dimenzovaný, má nyní výkon 115 VA. Filtrační kondenzátory mají celkovou kapacitu 75 000 µF.
Dva kanály oddělené i v šasi
Zadní panel na první pohled ukazuje konstrukci dvojitého mona: konektory levého a pravého kanálu jsou seskupeny na opačných stranách a každý kanál má vlastní desku, zcela shodnou s druhou. Obvod je symetrický po celé své délce, což se projevuje oddělením kanálů přesahujícím 108 dB.
Desky předzesilovače zabírají horní část skříně v oddílu uzavřeném hliníkovými deskami o tloušťce 10 až 15 mm. Napájecí zdroje a síťová část jsou umístěny dole, oddělené a odstíněné. Součástí dodávky jsou dva síťové kabely, protože napájení řídicí a analogové části je oddělené. Skříň je k dispozici ve stříbrném nebo titanovém provedení.
Jedenáct analogových vstupů a dva výstupy předzesilovače
P 3100 HV je čistě analogový předzesilovač bez převodníku či digitálního vstupu. Nabízí sedm nesymetrických vstupů RCA (citlivost 250 mV až 9 V efektivních, 20 kΩ) a čtyři symetrické vstupy XLR (500 mV až 18 V efektivních, 5 kΩ). Digitální zdroje tedy využívají externí převodník, například přehrávače řady HV od T+A.
Vstup 4 lze nastavit do prostorového režimu. Předzesilovač pak propouští signál s pevnou úrovní a regulaci hlasitosti přenechává připojenému procesoru domácího kina: přední levý a pravý kanál vícekanálového systému využívají stejné zesilovače jako při stereofonním poslechu, bez rizika konfliktu mezi dvěma regulátory hlasitosti.
Na výstupu je signál veden přes RCA i XLR, oba s impedancí 50 Ω. Tato nízká hodnota umožňuje připojení dlouhých kabelů a jakéhokoli výkonového zesilovače bez úbytku výšek. Výstup XLR dosahuje až 19,6 V efektivních. Výbavu doplňuje výstup pro záznam s pevnou úrovní a spouštěcí vstup (+5 až +20 V), který zapíná předzesilovač současně s jiným přístrojem.
Sluchátka, tónové korekce a phono
Na čelním panelu je sluchátkový výstup s vysokým proudem. Modul analogového zpracování přidává tónové korekce a funkci fyziologické regulace hlasitosti, nastavitelné pro každý kanál zvlášť. Lze je zcela vypnout a vrátit se k nejpřímější signálové cestě; slouží tehdy, když si příliš doznívající místnost nebo poslech při nízké hlasitosti žádá úpravu.
Do volné pozice lze volitelně osadit phono modul pro přenosku s pohyblivým magnetem (MM) nebo pohyblivou cívkou (MC). Gramofony se pak připojují přímo, bez samostatného phono předzesilovače. Dálkový ovladač F 3001 a přijímač dálkového ovládání E 2000 jsou dodávány s přístrojem.
Dokumentace
Technické specifikace
Přehled a architektura
- Typ: špičkový stereofonní předzesilovač
- Architektura dual mono, plně symetrická, s úplným oddělením kanálů
- Plně diskrétní audio obvody, bez operačních zesilovačů
- Identické desky elektroniky pro oba kanály
- Zesilovací stupně s vybranými audio tranzistory řízenými elektrickým polem s přechodem (JFET)
- Diferenciální kaskodová topologie
- Vysokonapěťová technologie T+A High Voltage (HV)
- Provozní napětí až 100 V v předzesilovacích stupních
Parametry předzesilovače
- Frekvenční odezva: 0,5 Hz – 300 kHz (+0 / −3 dB)
- Odstup signálu od šumu: 108 / 112 dB
- Celkové harmonické zkreslení (THD): < 0,001 %
- Intermodulační zkreslení: < 0,001 %
- Oddělení kanálů: > 108 dB
- Maximální zpracovávané napětí: až 80 V špička–špička
Analogové vstupy a rozšíření
- 7 × nesymetrické RCA
- Vstupní napětí: 250 mV efektivních – 9 V efektivních
- Impedance: 20 kΩ
- 4 × symetrické XLR
- Vstupní napětí: 500 mV efektivních – 18 V efektivních
- Impedance: 5 kΩ
- Vstup 4 konfigurovatelný pro vícekanálový režim (prostorový zvuk)
- Slot pro volitelný gramofonový modul s pohyblivým magnetem / pohyblivou cívkou (MM / MC)
Analogové výstupy
- 1 × výstup pro rekordér
- Výstupní napětí: 250 mV efektivních
- Impedance: 100 Ω
- 1 × výstup předzesilovače RCA
- Jmenovité napětí: 1 V efektivní
- Maximální napětí: 9,5 V efektivních
- Impedance: 50 Ω
- 1 × výstup předzesilovače XLR
- Jmenovité napětí: 1,45 V efektivních
- Maximální napětí: 19,6 V efektivních
- Impedance: 50 Ω
- 1 × sluchátkový výstup
- Impedance: 50 Ω
- Vysoká proudová kapacita
Zpracování signálu a ovládání
- Modul pro zpracování analogového signálu
- Spouštěcí vstup: +5 až +20 V pro externí zapnutí
Konstrukce a stínění
- Oddělené a stíněné napájení a předzesilovací obvody
- Samostatný prostor pro audio obvody z hliníku o tloušťce 10 až 15 mm
- Filtrační kapacita: 75000 µF
Napájení a spotřeba
- Napájení: 110–120 V / 60 Hz nebo 220–240 V / 50 Hz
- Jmenovitá spotřeba: 10 + 60 W
- Spotřeba v pohotovostním režimu: < 0,5 W
Dodávané příslušenství
- Dálkový ovladač F 3001
- Přijímač dálkového ovládání E 2000
Rozměry a hmotnost
- Rozměry (výška × šířka × hloubka): 17 × 46 × 46 cm
- Hmotnost: 28 kg
Často kladené otázky
Může P 3100 HV řídit výkonový zesilovač jiné značky?
Ano. Výstupy RCA a XLR odpovídají běžným standardům a jejich impedance 50 Ω je vhodná pro všechny běžné vstupní impedance. Propojení XLR je vhodnější, pokud má zesilovač skutečně symetrický vstup, protože lépe potlačuje rušení zachycené kabelem, zejména při větších délkách.
Funguje P 3100 HV ve francouzské elektrické síti?
Ano, podporuje napájení 220-240 V / 50 Hz používané ve Francii. T+A jej nabízí také ve verzi 110-120 V / 60 Hz pro jiné trhy.
Jaká sluchátka jsou vhodná pro sluchátkový výstup?
Výstupní impedance 50 Ω se dobře hodí ke sluchátkům se střední a vysokou impedancí (250 až 600 Ω), která výstup díky vysokému proudu bez potíží napájí. U sluchátek s velmi nízkou impedancí, kolem dvaceti ohmů, může rozdíl mezi oběma hodnotami mírně změnit tonální rovnováhu, nejčastěji v oblasti basů.
Lze phono modul přidat po zakoupení?
Ano, v šasi je pro něj připraveno místo. Volba mezi modulem MM a modulem MC závisí na přenosce osazené na gramofonu: většina přenosek základní a střední třídy má pohyblivý magnet, přenosky s pohyblivou cívkou poskytují mnohem nižší napětí a vyžadují vyšší zesílení.
Proč je absence vazebních kondenzátorů důležitá?
Kondenzátor umístěný v signálové cestě blokuje stejnosměrnou složku, ale působí jako filtr a jeho kvalita ovlivňuje výsledný zvuk. Jeho odstranění však vyžaduje dokonale teplotně stabilní obvod, jinak by se na výstupu objevilo stejnosměrné napětí. Právě na tom se pracovalo u desky plošných spojů modelu P 3100 HV, jehož frekvenční odezva sahá až k 0,5 Hz.
Kolik místa je potřeba pro instalaci?
P 3100 HV měří 17 cm na výšku, 46 cm na šířku a 46 cm do hloubky a váží 28 kg. Je nutná skříňka nebo police, která tuto hmotnost unese bez prohýbání, s několika centimetry volného prostoru vzadu pro konektory XLR, které jsou rozměrnější než RCA, a pro dva napájecí kabely.
Jakou má spotřebu?
Jmenovitá spotřeba je 10 W pro řídicí část a 60 W pro analogovou část. V pohotovostním režimu klesá pod 0,5 W.
- Ekologický poplatek je zahrnut v prodejní ceně.




